Březost a porod

Komukoliv se může stát úraz a z jeho domácího mazlíčka je náhle akutní pacient. Je vhodné co nejdříve kontaktovat svého veterinárního lékaře a poskytnout mu základní informace o tom, co se stalo.

Mezi nejčastější příznaky březosti bývá žravost nebo naopak nechutenství. Některé feny jsou postiženy ve 2. až 4. týdnu březosti na několik dní naprostým nechutenstvím, během kterého pijí pouze vodu. Dalším významným příznakem jsou změny v chování. Klidné feny se stávají dráždivější, ostré naopak klidnější, u mnohých se projevuje větší mazlivost, kterou předtím neprojevovaly. Je tedy zřejmé, že je třeba individuálního přístupu k březí samici.

V posledních dvou týdnech březosti se fena začíná chystat k porodu. Kromě zvětšování mléčné žlázy se zvětšuje i vagína a propadají se břišní stěny nad slabinami. Fena častěji pije a častěji se vyprazdňuje. Když leží na boku je možné cítit prudké pohyby štěňat. Fena vyhledává klidná a tichá místa mimo častý provoz a průvan a to místo si ohlíží. Je třeba v této fázi nachystat lože, ve kterém bude rodit a později štěňata vyrůstat.

K vedení porodu se musí člověk připravit, protože právě porod a odchov jsou nejdůležitější částí chovu.

Důležité je porodní místo, dostatek čistých plátěných hadrů k ošetření novorozených štěňat, dezinfekci na pupeční šňůry, termoláhev ( výhřevná podložka), váha (zjištění váhy štěňat), vydezinfikované hedvábí k podvazování pupečních šňůr a vydezinfikované nůžky na odstřižení, nezbytný je dostatek teplé vody mýdla k omytí chovatele i feny po skončení porodu. Nesmí chybět miska s vodou, aby fena měla možnost se během porodu napít.

Čím více se porod blíží tím více je fena neklidná, propadají se boky, zčervená sliznice pochvy, může se vyskytnout průhledný hlenovitý výtok, vemínko je teplé a při zmáčknutí vypouští běložlutý sekret. Poslední příznaky jsou slabé první porodní bolesti.

Fena vstává, lehá, otáčí se, občas hrabe a zrychleně dýchá.

Nástup všech příznaků závisí na citlivosti feny, čím citlivější, tím dříve začíná s příznaky (až 12hod před porodem). Prvničky je vhodné sledovat.

Začátek porodu je charakteristický silnými bolestmi, otevíráním děložního krčku a vztahy posunují štěňata v plodových obalech z děložních rohů. Jakmile fena zjistí, že plod se posunul do děložní krčku, snaží se aktivně plod vytlačit. Tlakem praská plodový obal, vytéká plodová voda a zvlhčuje porodní cesty. Po první plodové vodě za krátkou dobu přichází první štěně ještě obalené plodovým obalem. Jakmile štěně opustí porodní cesty, fena začne štěněti pomáhat, prokousne plodový obal a vylizuje štěně. Teď by měl chovatel podvázat pupeční šňůru asi 1 cm od bříška hedvábím a přestříhnout. Konec pupeční šňůry postříká dezinfekcí. Štěně je nuceno dýchat. Štěně se uchopí a vytře se do sucha a přikládá se k vemínku. Brzy následuje další štěně. Pokud fena díky velké únavě, nebo potlačení mateřských pudů neodstraňuje ze štěňat plodové obaly je tato práce v rukách chovatele, je vhodné držet štěně nakloněné hlavou dolů, aby tekutina vniklá do dýchacích cest mohla vytéci ( lze použít i odsavačku hlenů pro kojence ). Je třeba i zkontrolovat tlamu a nos zda je čistý a průchodný. Vytření do sucha je důležité pro udržení tělesné teploty( čerstvě narozené štěně nemá schopnost vytvářet teplo), proto je vhodná termo láhev nebo hřející podložka. Všechny důležité životní reflexy v prvních dnech života jsou závislé na optimální tělesné teplotě.

Ukončení porodu fena naznačí uklidněním, mírnějším dýcháním, a fena i štěňata spokojeně usnou s tlamičkami u vemene. Dalším příznakem konce porodu bývá propadlá břišní stěna. Zpravidla fena v této době se potřebuje vymočit, zkontrolujeme zda má dostatek pitné vody. Při narození každého štěněte vychází zároveň porodní lůžko, které ihned odstraníme, aby ho fena nepozřela. Výtok z pochvy může trvat až 14 dní, kdy se fena čistí.

Intervaly mezi jednotlivými štěňaty s pohybují od 5 minut až do 2 hodin.

Pokud se vyskytne jakákoliv komplikace ihned volejte veterinárního lékaře. (jedná se i o zadní polohu štěněte)

Pro štěňata je důležité ve fázi po porodu, aby měla přístup k mateřskému mléko, protože během prvních dní po porodu fena vylučuje mlezivo, které je nutné pro prvním tvorbu imunitních látek. Při kojení se klade větší nárok na výživu feny- cca trojnásobek krmné dávky 3-5x denně kvalitního krmiva s neomezeným množstvím vody.

Délka březosti u fen je 58-70 dní ( kočky 48-58 dní ). Porod před 58.dnem jedná se o potrat, při 68.dni je vhodný císařský řez. Po nakrytí je nanejvýš vhodné kontrolovat vývoj plodů ultrazvukem. Poprvé je to možné 21.den po nakrytí. I dále v průběhu březosti je dobré několikrát tuto kontrolu zopakovat ( kontrola velikosti, množství a životaschopnosti plodů ). Ke konci gravidity můžete začít dvakrát denně měřit fence tělesnou teplotu v konečníku přibližně 24hodin před porodem klesá teplota o přibližně dva stupně Celsia oproti naměřeným hodnotám z předešlých dní. V závislosti na velikosti matky a na počtu porodů a stáří musíme opatrně přistupovat k délce intervalů mezi jednotlivými štěňaty ( koťaty ). Při jakémkoli podezření volejte raději rovnou veterináři.

Máte otázky?

vetmedika@vetmedika.cz